گرمایش گلخانه

اشتراک‌‌ گذاری در :

در سالهای اخیر روند مصرف انرژی در كشور با رشد فزاینده‌ای همراه بوده است. تا آنجا كه در سال های گذشته ضمن هدفمند شدن یارانه‌ها در ایران، دولت گامهای مؤثری برای ترغیب مصرف كنندگان انرژی در اصلاح الگوی مصرف برداشته است.از آنجا كه یكی از موارد مهم در اصلاح الگوی مصرف، اصلاح روشهای تأمین گرمایش مخصوصا گرمایش گلخانه می‌باشد.
متاسفانه می‌توان گفت كه در حال حاضر به منظور تأمین گرمایش بسیاری از گلخانه های كشور، از روش های گرمایش همرفتی (جابجایی هوای گرم) نظیر هیترها و دمنده‌های هوای گرم،بخاری های كارگاهی ، كوره های هوای گرم ، چهار شاخ و انواع دستگاههای ابداعی استفاده می‌شود. همگی این روش ها با توجه به انتقال انرژی گرمایی به هوا و حركت هوای گرم به سمت بالا، عمده انرژی از طریق سقف و دیواره ها اتلاف می گردد.

گرمایش گلخانه 1

چرا گرماتاب ؟

استفاده از تجهیزات گرمایش تابشی (گرماتاب) برای گرمایش گلخانه ها می‌تواند مصرف بی‌رویه سوخت گرمایشی را كنترل نماید. سابقه‌ سی سال استفاده از سامانه‌های گرمایش تابشی در دنیا و حدود 18 سال در ایران، هیچگونه جای تردیدی در كارآمدی،مصرف کم انرژی و مقرون به صرفه بودن سیستم گرمایش تابشی (گرماتاب) باقی نگذاشته است.

واژه گرماتاب نام فارسی Radiant Heater است. در این دستگاه گاز طبیعی توسط مشعل مخصوص، درون لوله ای با ضریب تابش زیاد می سوزد. حرارت ایجاد شده به امواج مادون قرمز تبدیل شده و بوسیله سطوح منعكس كننده (Reflector) كه بشكل ذوزنقه در قسمت بالای دستگاه قرار گرفته، به نقاط مورد نظر می تابد. این امواج بنا بر خاصیت خود در اثر برخورد به گرما تبدیل شده و احساس بسیار مطلوبی نظیر حرارت خورشید در انسان ایجاد می كند. قسمتهای اصلی این دستگاه شامل مشعل مخصوص تابشی، لوله‌های تابشی، رفلكتور و فن می‌باشد. شركت ایران مشعل تحت لیسانس كمپانی اروپایی امبیراد در سالهای اخیر موفق به اجرای پروژه‌های متعددی در سطح كشور گردیده است. در دستگاه‌های تولیدی این شركت اكثر قطعات مشعل از كشور انگلیس و ایتالیا تأمین شده و با تكنولوژی اروپا مطابق با استاندارد اروپایی BS EN416-1:1999 تولید می‌گردد. همچنین لوله‌های تابشی از آلیاژ مخصوص استیل با رنگ مخصوص با ضریب تابشی بالا تولید می‌شود. رفلكتورهای دستگاه از جنس استنلس استیل بگیر ساخته می‌شود و فن دستگاه با الكتروموتور ایتالیایی و پروانه مخصوص تولید و فشار استاتیك و دبی مناسب جهت احتراق با راندمان بالا را فراهم می‌سازد.

با بکارگیری سیستم گرمایش تابشی در گلخانه ها، دمای خاک از دمای هوای محیط بیشتر خواهد بود که منجر به کاهش اتلافات حرارتی و مصرف سوخت برای گرمایش گلخانه خواهد شد. که این موضوع به تأیید انجمن سازندگان گلخانه آمریکا نیز رسیده است.

گرمایش گلخانه 2

مقایسه گرمایش از طریق جابجایی و بخاری تابشی (گرمایش تابشی)

در روش گرمایش با هوای گرم درجه حرارت زیر سقف به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد و باعث تبادل حرارت با خارج سالن و افزایش تلفات حرارتی می گردد. در این روش دمای سطح گیاه كمتر از درجه حرارت هوای گلخانه بوده و باعث ایجاد شبنم روی سطح گیاه شده و همچنین ریزش قطرات بارانی از سقف بسیار زیاد بوده و باعث افزایش آفات و بیماری های منتقل شونده به علت خیس بودن سطح گیاه می شود. همچنین در این روش معمولاً درجه حرارت سطح خاك به طور مطلوب تأمین نمی گردد.

گرمایش گلخانه 3

حرارت در سیستم تابشی از طریق امواج مادون قرمز منتقل می شود. این امواج پس از برخورد با گیاه و بستر آن جذب و تبدیل به گرما می شود. در این روش درجه حرارت زیر سقف چندان افزایش نمی‌یابد و تلفات حرارتی از سقف كم بوده و مصرف سوخت به طور قابل ملاحظه ای كاهش می‌یابد. گرماتاب حرارتی نظیر حرارت خورشید را فراهم می‌كند. در این حالت درجه حرارت سطح خاك و سطح گیاه از درجه حرارت هوای گلخانه اندكی بالاتر است كه این مساله در نهایت باعث عدم ایجاد بیماری های منتقل شونده به علت خیس بودن سطح گیاه و یا گردش هوا می‌گردد.گرمایش گلخانه 4

كاهش حدوداً %50مصرف سوخت و 90%مصرف برق مهمترین مزیت دستگاه گرماتاب نسبت به سایر سیستم های گرمایشی متداول در گلخانه ها می باشد.این امر در ممیزی هایی كه از طرف گلخانه هایی كه به این دستگاه مجهز شده اند نشان داده شده است.

مزایای استفاده از گرماتاب در گرمایش گلخانه ها :

  • تامین گرمایش مطلوب در کف و ریشه گیاه
  • حذف آب از سیستم گرمایش
  • حذف کانال های گرمایشی
  • کاهش فوق العاده ابر حرارتی در زیر سقف
  • کاهش فوق العاده مصرف سوخت
  • کاهش فوق العاده مصرف برق
  • کنترل خودکار دمای گلخانه
  •  کاهش هزینه های نگهداری
  • عدم اشغال فضای مفید

گرماتاب مدل UT

با توان تابش زیاد جهت گرمایش فضاهایی با ارتفاع بلند

جدول گرماتاب

گرماتاب مدل خطی SL

با طول بلند جهت گرمایش فضاهایی با ارتفاع کم

جدول گرماتاب

گرماتاب

فهرست