گرمایش کارخانه | گرمایش بهینه کارخانه

گرمایش کارخانه

در انتقال حرارت سه روش شناخته شده است :

 • هدایت یا رسانش (Conduction)
 • جابجایی هوای گرم یا هم رفت (Convection)
 • تشعشع یا تابش (Radiation)

در روشهای گرمایش رایج (بخاری صنعتی) تا دهه منتهی به سال 1980 میلادی، تامین گرمایش کارخانه ، محیط زیست و محیط کار انسان عمدتا از طریق جابجایی هوای گرم انجام می شد. بدین معنی که ابتدا سوخت انرژی ذخیره در خود را در داخل محفظه احتراق (درون بویلرهای آبگرم، آب داغ، یا دیگهای بخار و…) به سیال واسطه اول یعنی آب منتقل می کرد سپس این سیال، انرژی خود را به سیال واسطه دوم یعنی هوا در داخل انواع مبدلهای حرارتی نظیر کنوکتورها ، رادیاتورها ، یونیت هیترها ، هوا سازها و غیره منتقل می نمود و هوای گرم شده با جریان طبیعی یا اجباری دمای مورد نیاز گرمایش را تامین می کرد.

گرمایش کارخانه

دلایل متعددی باعث شد که در دهه های پایانی قرن بیستم روش انتقال حرارت تابشی به خصوص در فضاهای بزرگ صنعتی و تجاری جایگزین روش انتقال حرارت جابجائی شود از جمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره نمود :

هوای گرم شده سبک می شود و به طرف بالا (نقاط نزدیک به سقف) حرکت می کند یعنی مسیر حرکت هوای گرم در راستای منظور و هدف ما نیست زیرا ما برای تامین گرمایش ، هوای گرم را در کف و تا دو متر ارتفاع نزدیک به کف (حداکثر ارتفاع قد انسان) نیاز داریم .
سرعت پرتاب هوا محدود است و در فضاهای صنعتی به خصوص در سالنهای صنعتی با سوله های با عرض زیاد، گرمایش کارخانه در فضای میانی سالن تامین نمی شوند و هوای گرم به وسط سالن نمی رسد و چنانچه وزش هوای گرم با سرعت زیاد انجام شود در شخص احساس سرما ایجاد می کند .
هر فضای صنعتی برای تهویه و تعویض هوای داخل باید از استاندارد خاصی تبعیت کند و حداقل تعداد دفعات تعویض هوا برای مشاغل مختلف در جداول مربوطه تعیین شده است، بنابراین هوای گرم شده که حامل انرژی با ارزش است ، از طریق هواکشهای تهویه و درها و درزها و پنجره ها از محیط خارج می شود .
در گرمایش با هوای گرم ، چرخش مستمر هوای ، گرد و غبار و بو و آلودگی را به نقاط مختلف پراکنده می کند و در بعضی از چرخه های تولید ، اثرات منفی روی محصول می گذارد .
در گرمایش با هوای گرم ، گرادیان درجه حرارت از کف به طرف سقف سیر صعودی دارد، یعنی درست بر عکس منظور ما نقاط نزدیک به مف سرد و نقاط نزدیک به سقف بیشترین دما را دارند .
در موتورخانه های حرارت مرکزی تجهیزات زیادی به کار می رود که مستلزم صرف سرمایه اولیه زیاد است .
وجود سختی آب در تجهیزات حرارت مرکزی مشکلات زیادی ایجاد می کند ، در پاره ای از موتورخانه ها ، تعویض بعضی از ورق ها و لوله های آتش خوار دو سال یکبار و حتی سالیانه یکبار (Tubes & Sheets) . انجام می شود که هزینه زیادی در بر دارد.
به طور کلی هزینه های تعمیرات و راهبری و نگهداری در مورتورخانه های مرکزی زیاد است و در مناطق سرد سیر نیز مشکلات یخ زدگی و ترکیدگی را نیز به همراه دارد .
در گرمایش هوای گرم، امکان منطقه بندی حرارتی (بدون تیغه بندی) وجود ندارد و فضاهای ناخواسته زیادی مصرف کننده انرژی حرارتی خواهند شد.
در این روش گرمایش به کندی انجام می شود بنابراین برای آماده و گرم نگه داشتن محیط، ناگزیر در شیفت های غیر کاری و مواقع تعطیلی نیز لازم است سیستم روشن نگه داشته شود.
هزینه سوخت و برق مصرفی نیز بسیار است .

مزایای سیستم های بخاری صنعتی ( گرماتاب ):

 • عدم نیاز به موتورخانه مرکزی و کاهش هزینه نگهداری
 • گرمایش قسمت مورد نیاز از یک سالن بزرگ
 • جلوگیری از چرخش هوا و حفظ سلامت محیط
 • نصب سریع و رایگان
 • عدم دخالت هوا برای گرمایش
 • كاهش گرادیان دمایی بین كف و سقف سالن
 • احساس مطلوب و آسایش گرمایی یکسان با دمای طراحی پایینتر
 • مستقل بودن هر سامانه
 • گرمایش سریع سالن پس از روشن کردن سیستم

سوالات متداول

 • چه روش هایی برای انتقال گرما در کارخانه ها وجود دارد ؟
  هدایت یا رسانش، جابجایی هوای گرم یا همرفت و تشعشع یا تابش از روش های انتقال گرما در کارخانه ها هستند.
 • برترین روش گرمایش کارخانه چیست ؟
  برترین روش گرمایش کارخانه ها، گرماتاب یا گرمایش تابشی است که هزینه کمتر و بازدهی بالاتر نسبت به سایر روش ها دارد.
 • برتری گرماتاب نسبت به روش های گرمایش تابشی دیگر برای کارخانه ها چیست ؟
  در گرماتاب، گرمایش اجسام با جرم زیاد مانند زمین، تجهیزات و انسان ها اولویت داشته و گرما به هوا منتقل نمی شود. این مورد با توجه به اینکه در کارخانه ها و سوله ها هوا همواره با هواکش ها در حال خروج است از مزیت های گرماتاب است.

گرماتاب مدل UT

با توان تابش زیاد جهت گرمایش فضاهایی با ارتفاع بلند

جدول گرماتاب

گرماتاب مدل خطی SL

با طول بلند جهت گرمایش فضاهایی با ارتفاع کم

جدول گرماتاب

گرماتاب