بخاری گازی تابشی و انواع آن

بخاری گازی تابشی | یکی از نیازهای کسب‌وکارهای مختلف، تامین گرمای مورد نیاز محیط خود در فصول سرد سال می‌باشد. در پاسخ به این نیاز، سیستم‌های مختلفی پدید آمدند و مورد استفاده قرار گرفتند. استفاده از کوره هوای گرم، زنت، سیستم گرمایش از کف، یونیت هیتر و … از جمله راهکارهای رفع این نیاز می‎‌باشد. اما امروزه از راهکار بهتر و کارآمدتری جهت حل این مشکل استفاده می‌شود که به آن، بخاری تابشی گفته می‌شود.بخاری تابشی نیز خود به دو نوع گازی و برقی تقسیم می‌گردد و ما در این مقاله، قصد داریم که به بررسی نوع گازی آن، یعنی بخاری تابشی گازی بپردازیم.بهتر است در ابتدا، به مکانیسم انتقال حرارت این بخاری بپردازیم و سپس در مورد سایر جنبه‌های آن، توضیح دهیم.

بخاری گازی تابشی چگونه باعث گرم شدن محیط می‌شود؟

به طور کلی سه روش برای انتقال حرارت و گرمایش وجود دارد: «تابش یا تشعشع»، «همرفت یا جابه‌جایی» و «رسانش»
همانطور که از نامش پیداست، بخاری تابشی گازی از روش تابش جهت انتقال حرارت استفاده می‌کند. در این روش، گرما به صورت مستقیم و توسط امواج الکترومغناطیس، به اجسام تابانده می‌شود.
اما در روش همرفت یا جابه‌جایی، گرما به وسیله هوا منتقل می‌شود. یعنی ابتدا هوا توسط دستگاه مورد نظر گرم شده و سپس هوای گرم وارد محیط می‌شود و اجسام مختلف را گرم می‌کند.
در روش رسانش نیز، انتقال حرارت در سطح مولکولی و اتمی صورت می‌گیرد. به‌طوری که مولکول‌های گرم‌تر، با جنبش بیشتر، منجر به گرم شدن مولکول‌های سردتر می‌شوند.
روش مورد توجه ما، تابش و همرفت (جابه‌جایی) می‌باشد. چرا که از این دو روش در گرمایش محیط به وسیله بخاری استفاده می‌شود.

چرا از بخاری گازی تابشی استفاده می‌شود؟

علت اصلی استفاده از این بخاری، مزایای آن نسبت با دیگر سیستم‌های گرمایش محیطی است. می‌توان مزایای استفاده از بخاری گازی تابشی را به دو بخش تقسیم کرد. بخش نخست شامل مزایایی است که این سیستم در مقایسه با سیستم‌های سنتی گرمایشی دارد؛ و بخش دوم نیز به مزایایی اشاره دارد که نوع گازی هیتر تابشی در مقایسه با هیتر برقی دارا می‌باشد.

مزایای بخاری گازی تابشی در مقایسه با سایر سیستم‌های گرمایش

 • احساس راحتی و آسایش بالاتر هنگام استفاده از آن
 • کاهش اتلاف حرارت به علت تابش مستقیم حرارت به اجسام محیطی
 • جلوگیری از چرخش هوا و پخش کردن ذرات آلوده و گرد و غبار در محیط
 •  صرفه‌جویی بالای 50% در مصرف گاز
 • امکان نصب راحت و آسان
 • اشغال فضای کم
 • عدم نیاز به موتورخانه‌ی مرکزی

مزایای هیتر تابشی گازی در مقایسه با بخاری برقی تابشی

 • ارزان‌تر بودن انرژی گازی نسبت به انرژی برقی
 • در دسترس‌تر بودن گاز نسبت به الکتریسیته

البته در کنار مزایا، باید به برخی از معایب استفاده از هیتر تابشی گازی از جمله، انتشار گازهای آلاینده در پی احتراق گاز و خطرات بیشتر نسبت به هیتر برقی تابشی اشاره کرد.

تجهیزات هیتر گازی تابشی

به طور کلی، هیترهای تابشی (از جمله هیتر تابشی گازی)، از چهار قطعه اصلی تشکیل می‌شوند:

 1. سامانه‌ی احتراق (مشعل): وظیفه‌ی اصلی مشعل، ترکیب گاز و هوا با یک تناسب مشخص است که منجر به ایجاد احتراق در آن می‌شود. هوای مورد نیاز جهت ایجاد احتراق، می‌تواند از محیط داخلی یا خارجی (بسته به میزان تهویه هوا) تامین شود.
 2. لوله‌ی آتش‌خوار: انرژی تابشی تولید شده توسط مشعل، درون این لوله جریان پیدا کرده و به بیرون تابیده می‌شود. دمای این لوله ممکن است تا 420 درجه‌ی سلسیوس نیز بالا برود. جنس آن نیز عمدتاً از فولاد زنگ نزن با پوشش آلومینیوم یا تیتانیوم است.
 3. منعکس کننده (رفلکتور): انرژی تابشی توسط این قطعه به فضای مدنظر تابیده می‌شود. این قطعه نیز از جنس فولاد زنگ نزن یا آلومینیوم می‌باشد و مقاومت بالایی دارد.
 4. فن مکنده: جهت دستیابی به حداکثر کارایی، باید مکش مناسبی توسط این فن ایجاد شود. مکش کمتر، باعث تولید دود، و مکش بیش از حد نیز راندمان دستگاه را کاهش خواهد داد.

البته فقط از این چهار قطعه در طراحی و تولید این دستگاه استفاده نمی‌شود و از اجزاء و قطعات دیگری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله می‌توان به توربولاتور، دمپر، لوله خروجی تقطیر و … اشاره کرد.

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در این بخش به آن توجه نمود این است که کیفیت قطعات، نقش انکارناپذیری در تعیین میزان کارایی، استهلاک و حتی مصرف انرژی توسط هیتر دارد. در نتیجه باید قبل از تهیه یک بخاری گازی تابشی، به اجزای تشکیل دهنده آن نیز توجه کرد.

انواع بخاری گازی تابشی

هیتر گازی تابشی شامل طیف وسیعی از محصولات است که تحت عناوین و نام‌های مختلف عرضه می‌گردد. در این قسمت به برخی از محصولات پرکاربردی که تحت این عنوان طبقه‌بندی می‌شوند، اشاره خواهیم کرد.

بخاری گازی تابشی صنعتی

این سیستم‌ها عمدتاً دیواری و سقفی بوده و در محیط‌های بزرگ و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین می‌توان آنها را در فضاهای باز نیز به کار گرفت.

بخاری گازی تابشی قارچی

بخاری قارچی معمولاً در فضاهای باز کوچک‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای مثال حیاط خانه‌ها، بالکن و کافی‌شاپ‌های روباز از جمله فضاهایی هستند که می‌توان از بخاری قارچی در آنها استفاده کرد. بخاری قارچی روی زمین قرار می‌گیرد.

این بخاری‌ها، به راحتی جابه‌جا می‌شوند و زیبایی محیطی را افزایش می‌دهند. همچنین مصرف سوخت کم و با ایمنی بالا هستند.

بخاری گازی تابشی فن دار

وجود فن در بخاری، این امکان را فراهم می‌کند که سرعت انتقال گرما در محیط افزایش بیابد.

البته باید به این نکته دقت کرد که میزان تولید گرما ثابت می‌ماند و تغییری نمی‌کند؛ چرا که به توان گرمایی هیتر بستگی دارد. اما فن موجب می‌شود که توزیع گرما در محیط با سرعت بیشتری صورت بگیرد.

بخاری گازي تابشی چند منظوره

ای نوع از بخاری‌ها نیز علاوه بر گرمایش محیط، کاربردهای دیگری نیز دارند. برای مثال ایجاد روشنایی و پخت غذا از دیگر کاربردهای این بخاری محسوب می‌شود.

مواردی که به آنها اشاره شد، صرفاً برخی از انواع هیترهای تابشی گازی محسوب می‌شوند. تقریباً می‌توان تمام محصولاتی که از گاز به عنوان سوخت استفاده می‌کنند و به روش تابش، حرارت خود را منتقل می‌کنند را جزء این دسته قلمداد کرد.

بخاری تابشی گازی گرماتاب

دستیابی به حداکثر کارایی و راندمان در بخاری‌های تابشی، نیازمند استفاده از قطعات مناسب در فرایند تولید دستگاه و همچنین نصب مناسب و دقیق آن می‌باشد.

امروزه برندهای مختلفی با عناوین متفاوت اقدام به تولید و عرضه بخاری‌های تابشی گازی می‌کنند. اما وجه تمایز آنها را باید در کیفیت تولید و نصب دستگاه‌ها جست‌وجو کرد.

شرکت ایران مشعل صاحب برند گرماتاب علاوه بر رعایت استفاده از قطعات مرغوب در فرایند تولید هیترها و همچنین توجه به استانداردهای لازم در فرایند تولید، اقدام به ارائه خدمات مختلفی همچون نصب رایگان، 15 سال خدمات پس از فروش، 5 سال گارانتی فن و مشعل و 10 سال گارانتی لوله کرده است. همچنین می‌توانید پیش از خرید، از مشاوره تخصصی نمایندگان این شرکت نیز بهره‌مند شوید.

کلام آخر

در انتها، لازم است دوباره یادآور شویم که بخاری گازی تابشی به علت استفاده از روش تابش، کاربردهای فراوانی در مکان‌های مختلف از جمله انبار، گلخانه، کارگاه، رستوران و … پیدا کرده است. استفاده از روش تابش و طراحی منحصر به فرد این دستگاه، مزایای گسترده‌ای را با خود به همراه دارد که به آنها اشاره کردیم. البته شرکت تولید کننده و برند دستگاه، موضوع مهم و کلیدی دیگری است که باید مورد توجه مصرف‌کنندگان و خریداران قرار گیرد.