بخاری صنعتی | بخاری تابشی

بخاری صنعتی

سامانه های گرمایش تابشی لوله ای که در ایران با عنوان بخاری صنعتی ، بخاری تابشی و هیتر تابشی گرماتاب شناخته میشوند، امروزه به عنوان یکی از مناسب ترین و کم هزینه ترین انواع بخاری صنعتی و بخاری تابشی جهت گرمایش کلیه ی فضاهای با ارتفاع بالای 3 متر نظیر انواع سالن های بزرگ صنعتی، انبارها، مرغداری ها، گلخانه ها، ایستگاه های مترو، تعمیرگاه های خودرو، آشیانه های هواپیما، فضاهای ورزشی، فضاهای نمایشگاهی و همچنین انواع فضاهای بدون حصار نظیر باراندازها، مصلی ها و پارکینگ های خودرو و … شناخته میشوند.

بخاری صنعتی

تکامل گرماتاب

پس از دهه ی 70 میلادی، به سبب ویژگیهای در خور توجه گرماتاب در تأمین گرمایش فضاهای بزرگ، استفاده از این محصول گسترش یافته و ساختار گرماتاب ها به ویژه از جهت پیکربندی، توسعه و تنوع بیشتری یافته است. در نگاه کلی گرماتاب از مشعل، لوله ی آتشخوار، منعكس كننده و یک فن مكنده تشکیل شده است كه مخلوط گاز مایع یا شهری و هوا با نسبت مناسب )به صورت احتراق كامل( توسط مشعل در داخل یك لوله سوزانده میشود و o 300 بالا میرود، انرژی تابشی لوله به كمك یك منعكس كننده به دمای لوله به طور متوسط تا C سمت پایین هدایت میشود و گرمایش لازم را تأمین می نماید؛ فن مكنده نیز مكش لازم را درون لوله جهت حركت محصولات احتراق به سمت انتهای لوله فراهم می نماید. امروزه پیکربندی های مختلفی برای بخاری صنعتی و بخاری تابشی گرماتاب با توجه به نوع بنا طراحی و اجرا میشود كه تعداد مشعل ها، نحوه ی قرارگیری لوله ها و محل فن مكنده بر مبنای نوع بنا و گرمایش مورد نظر برای بخشهای مختلف آن، انتخاب و طراحی میشوند. به طور کلی پیکربندی هایی را كه امروزه مورد استفاده قرار میگیرند در سه نوع 2 میتوان طبقه بندی نمود.

بخاری صنعتی گرماتاب

بخاری تابشی

مدلهای ساده تنها دارای یک مشعل و یك فن دمنده می باشند كه در آنها لوله ی آتشخوار میتواند به صورت خطی، خطی متقابل و U شكل باشد. مدل خطی ساده و U شكل نسبت به سایر مدلهای این دستگاهها رایج تر می باشند. این بخاری صنعتی های گرماتاب به صورت مستقل از یکدیگر در سالن نصب میشوند و از این رو خرابی و نقص احتمالی یك گرماتاب اثری بر عملكرد سایر گرماتاب ها نخواهد داشت. مدلهای خطی به صورت خطی متقابل شامل دو مشعل و یك فن مكنده در پیکربندی جناغی در واقع مدلهای ساده با یکدیگر ترکیب شده و انتهای لوله های آتشخوار گرماتاب ها به یکدیگر پیوسته و از طریق یك فن مكنده ی مشترك محصولات احتراق خارج میشود . پیکربندی چند مشعلی از یك یا چند لوله ی سرتاسری تشکیل شده كه این لوله ها توسط تعدادی مشعل در فواصل مشخص تغذیه می شوند و از طریق یك فن مكنده محصولات احتراق از انتهای لوله خارج میشود در طراحی پیکربندی جناغی و چند مشعلی بایستی متعادل نمودن افت فشار در شاخه های مختلف نیز مدنظر قرار گیرد كه بدین منظور از یك دمپر به ازای هر مشعل استفاده میشود . از مهمترین مشکلات این دو نوع پیکربندی در مقایسه با مدل ساده، وابستگی گرمایش شاخه های مختلف به یکدیگر میباشد؛ چرا كه برای مثال در صورت هرگونه ایراد در فن مكنده عملكرد كل مجموعه با مشكل مواجه خواهد شد و گرمایش كل سالن دچار اخلال میگردد؛ در صورتی که در مدلهای ساده تنها گرماتاب معیوب از مدار گرمایش خارج شده و سایر گرماتاب ها بدون هیچگونه مشکلی به کار خویش ادامه میدهند.

مزایای سیستم های بخاری صنعتی و بخاری تابشی ( گرماتاب ):

 • عدم نیاز به موتورخانه مرکزی و کاهش هزینه نگهداری
 • گرمایش قسمت مورد نیاز از یک سالن بزرگ
 • جلوگیری از چرخش هوا و حفظ سلامت محیط
 • نصب سریع و رایگان
 • عدم دخالت هوا برای گرمایش
 • كاهش گرادیان دمایی بین كف و سقف سالن
 • احساس مطلوب و آسایش گرمایی یکسان با دمای طراحی پایینتر
 • مستقل بودن هر سامانه
 • گرمایش سریع سالن پس از روشن کردن سیستم

سوالات متداول

 

 • طول یا متراژ بخاری صنعتی تابشی گرماتاب چقدر است؟
  گرماتاب های ایران مشعل با 12 سایز مختلف تولید می شوند که کمترین آنها 3 متر و بیشترین طول 15 متر می باشد که استفاده از هرکدام بستگی به نوع کاربرد و ابعاد فضای مورد نظر دارد
 • بخاری صنعتی تابشی گرماتاب در فضای باز چطور کار می کند؟
  بخاری صنعتی تابشی گرماتاب گرماتاب با تبدیل انرژی فسیلی به انرژی گرمایش تابشی باعث می شود که هر چیزی تحت شعاع تابش آن قرار گیرد حتی در فضای باز گرم شود.
 • ارتفاع نصب بخاری صنعتی تابشی گرماتاب گرماتاب چقدر است؟
  حداقل ارتفاع نصب به صورت مستقیم از سقف 5/3 متر در سالن های صنعتی و با استفاده از مدل ut50 می باشد. در مواردی که دستگاه به صورت افقی روی دیوار و با زاویه نصب می شود این ارتفاع می تواند حداقل 5/2 متر باشد.
 • مصرف گاز و برق بخاری صنعتی تابشی گرماتاب گرماتاب چقدر است؟
  می توان اینگونه عنوان کرد که استفاده از سیستم های گرمایشی گرماتاب تا 55 %در هزینه گاز و تا 90 %در هزینه برق شما نسبت به دیگر مکانیزم های گرمایشی صرفه جویی ایجاد می کند. و ذکر این نکته الزامی است که برترین راهکار در گرمایش فضاهای باز و بزرگ بوده و همچنین هزینه تعمیر و نگهداری دیگر سیستم های گرمایشی قابل مقایسه با سیستم های گرمایش تابشی گرماتاب نیست.
 • نصب و راه اندازی و گارانتی بخاری صنعتی تابشی گرماتاب گرماتاب برعهده چه کسی است؟
  ایران مشعل بزرگترین شبکه نصب و خدمات پس از فروش را در صنف خود در سراسر ایران داشته و توسط تیم تخصصی خدمات پس از فروش در دفترمرکزی هدایت و راهبری می شوند همچنین بالاترین خدمات پس از فروش دستگاههای گرمایش تابشی و بیشترین دوره گارانتی را به تمامی مشتریان خود با عنوان گارانتی طلایی ایران مشعل ارایه می دهد. که شامل 5 سال گارانتی فن و مشعل و 10 سال گارانتی لوله های تابشی و 15 سال خدمات پس از فروش است.

گرماتاب مدل UT

با توان تابش زیاد جهت گرمایش فضاهایی با ارتفاع بلند

جدول گرماتاب

گرماتاب مدل خطی SL

با طول بلند جهت گرمایش فضاهایی با ارتفاع کم

جدول گرماتاب

گرماتاب

برای اطلاع از قیمت گرماتاب همواره می توانید در ساعات اداری با مشاوران گرماتاب تماس حاصل کنید.